چکیده

دشت سوسن یکی از جاذبه‌های طبیعی ایذه است که در ۳۵ کیلومتری شمال‌غربی این شهرستان قرار دارد. دشت سوسن یکی از گذرگاه‌های رودخانه خروشان کارون است و توسط این رود به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود.زیبایی دریاچه، تپه ها و گلهای زیبای این دشت توصیف ناپذیر است.

دشت سوسن در یک نگاه:

پیشنهادات

بخش های مهم برای بازدید: روستاها، دشت و رود کارون
بهترین زمان بازدید: ماه بهمن تا خرداد
تخمین مدت زمان بازدید: حداقل سه روز
وسایل مورد نیاز: چادر ضد آب، لباس اضافی، لباس شنا، بارانی، آب و ...
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری: تپه‌ های باستانی، پل و بَرد گوری‌ ها (گوردخمه ها)
پیشنهاد ویژه: از روستاهای منطقه نیز دیدن کنید.

امکانات

پارکینگ در نقطه آغاز
اقامتگاه در نقطه آغاز
رستوران در نقطه آغاز
بوفه در نقطه آغاز
امانتداری در نقطه آغاز
پناهگاه در مسیر
چشمه آب نوشیدنی در مسیر
پوشش شبکه

مشخصات کلی

نام: دشت سوسن، ایذه
ویژگی جغرافیایی: رود کارون
ویژگی گیاهی: انار، بلوط، انجیر، گلهای شقایق و سایر گیاهان بومی از ویژگیهای گیاهی این منطقه هستند. برنج سوسن نیز در این منطقه بعمل می آید که بسیار معروف است.
ویژگی خاص: دشت سوسن همچون قطعه ای از بهشت است و روزهای مطبوعی دارد؛ صبح های آن دل انگیز و شب هایش پر از آرامش است و دارای چشمه های گوارا است.

شرح کامل

دشت سوسن یکی از جاذبه‌ های طبیعی استان خوزستان است که در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان ایذه قرار دارد. سوسن یکی از بخش‌ های شهرستان ایذه است که از دو دهستان سوسن شرقی (با مرکزیت جنگه) و سوسن غربی (با مرکزیت ترشک) تشکیل شده است. بخش سوسن در منتهی‌ الیه شرقی استان خوزستان و در مجاورت استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است. مردم این منطقه علاوه بر دامپروری، به کشت برنج و دیگر محصولات کشاورزی اشتغال دارند.

اینجا تنها نقطه از استان خوزستان است که ابر و زمین باهم در ارتباط هستند. گشت و گذار در دشت سوسن و در لب کارون که در این دشت زیر نور آفتاب میدرخشد بسیار فرحبخش و دل انگیزاست.

سوسن نام منطقه ای وسیع است که روستاهای زیادی در آن جای گرفته اند. زمین حاصلخیز، آب فراوان و اقلیم مناسب تمام شرایط را برای کشت و باغداری مردمان خونگرم بختیاری این دیار فراهم کرده است.

ایذه یکی از شهرهای دیدنی و جاذبه های گردشگری خوزستان است که قدمت‌ آن به ۴۰۰۰ سال پیش برمی ‌گردد و بیشتر شهرتش را مدیون طبیعت زیبا و نگار کنده ‌های سنگی و صخره‌ ای است.

سوسن دشت وسیع و زیبایی است که رود کارون درست از میان آن می ‌گذرد و زیبایی‌ اش را دوچندان می ‌کند. خاک این منطقه به خاطر عوامل اقلیمی و آب مناسب بسیار حاصلخیز است و مردم محلی در آن درختان میوه مانند انار و انجیر و همچنین برنج می‌ کارند. برنج این منطقه را به نام «برنج سوسن»، به خاطر عطر و بوی بی‌ نظیرش می‌ شناسند. محال است به این مکان دیدنی در شمال خوزستان بروید و مسحور زیبایی‌ طبیعی آن نشوید.

روستاهای قدیمی متعددی در این منطقه وجود دارد که معروف‌ ترین آنها «ثریا» است. خانه‌ های ثریا با ساختاری پلکانی ساخته شده‌ اند و به همین خاطر به نام ماسوله خوزستان شهرت دارد. یکی از نکات جالب‌ توجه در این منطقه، گورستان ‌های قدیمی آن است.

جالب است بدانید قدمت این بناهای تاریخی در خوزستان به هزاران سال پیش بازمی ‌گردد. این گورستان ‌ها به نام شیر سنگی معروف شده‌ اند چرا که گذشتگان به رسم احترام شیرهای سنگی را به ‌عنوان نماد شجاعت بر مزار جنگجویان خود نصب می ‌کردند.

دشت سوسن یکی از گذرگاه‌ های رودخانه خروشان کارون است و توسط این رود به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌ شود. در واقع عبور رود کارون از میان دشت سوسن، موجب پیدایش اراضی حاصلخیز در این ناحیه شده است. این دشت از ماه بهمن تا خرداد، طبیعت بسیار زیبایی دارد، به طوری که در این ایام افراد بسیاری به این منطقه مراجعه می‌نمایند تا از زیبایی چشم‌ نواز آن بهره ببرند.

دشت سوسن علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی همچون تپه‌ های باستانی، پل و بَرد گوری‌ ها (سنگ‌ مزار به شکل شیرهای سنگی که به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری شخص متوفی بر روی مزارها نصب می‌ شده است) می‌ باشد. وجود دو عامل زمین‌ های حاصلخیز و راه‌ های ارتباطی با دیگر نقاط عامل مهمی در پیدایش آثار و اماکن متعدد در این ناحیه در دوران گذشته بوده است که اکنون در جای جای بخش سوسن  دیده می‌ شود.

یکی از این راه‌ ها که اصفهان و فلات مرکزی ایران را به شوش و بین‌ النهرین متصل می‌ کرده، راه دز- پارت است که در هر پنج فرسنگ آن، قلعه‌ هایی ساخته شده که به نظر می‌ رسد برای رفاه کاروانیان در طول مسیر ساخته شده و هنوز آثار آنها موجود است. این راه از اصفهان به دهدز و با گذر از پل شالو، به دو شاخه شده که یکی به ایذه منتهی می‌ شود و دیگری در امتداد رود کارون ادامه یافته است. درباره این منطقه، هنری لایارد جهانگرد و باستان شناس بریتانیایی که در دو طرف رود نشانه‌ هایی از یک جاده سنگفرش قدیمی دیده، می‌ گوید: "این راه بدون شک به همان جاده‌ای که در دره شوش دیده بود، ارتباط پیدا می‌کرده است. این جاده معروف به اتابکی بوده ولی بایستی خیلی پیش از اتابکان احداث شده باشد. احتمالاً ویرانه‌ های این جاده، بقایا و آثار یک شاهراه بزرگ قدیمی است که از زمان داریوش احداث شده و دره شوش را به پرسپولیس مربوط می‌ ساخته است."

همه جای دشت سوسن در بهار دیدنی است اما دیدنی های ثریا و ده حوض بی مانند است. در ده شیخ که آخرین نقطه سوسن است پیاده شده با قایقی به آن سوی رود کارون بروید و مسیر روستاهای آن سوی دشت را در پیش بگیرید، اولین روستا ثریاست که روستایی زیبا و پلکانی است. با گذر از ثریا و یک پیاده روی سبک در جاده خاکی به ده حوض می رسید. بالاتر از ده حوض روستای دانیال و ده کهنه نیز در مسیر است.

برای داشتن سفری خوش به این منطقه به موارد زیر دقت کنید:

  • گرفتن اطلاعات بارش فصل، قبل از حركت
  • آوردن وسايل شنا و حتی قايق بادي
  • هماهنگي با قايقرانان جهت بازگشت و یا بازديد از روستاهاي اطراف.
  • همراه داشتن وسايل باراني و چادر ضد آب و یا نایلونهای ضخیم برای پوشاندن چادر
  • همراه داشتن امداد كامل خصوصأ ضد حساسيت و گزيدگي و …
  • همراه داشتن آب آشاميدني کافی
  • همراه داشتن ظرف بزرگ براي حمل آب از محل رود به محل كمپ

امکانات عمومی برای مسافران

در اطراف کارون یا روستاها در مکان هایی که برای مردم محلی و زمین های کشاورزی مزاحمتی نباشد امکان کمپینگ وجود دارد که توصیه می شود با راهنمایی خواستن از مردم محلی بهترین مکان را برای اتراق انتخاب کنید. شاید اتاقی نیز برای اسکان شما داشته باشند.

 

گالری تصاویر

مسیر دسترسی

دشت سوسن در ۳۷ کیلومتری شمال شرق ایذه قرار دارد. برای رسیدن به این منطقه زیبا پس از عبور از جاده خروجی ایذه (به سمت شمال) و گذشتن از پیان (Pian) به یک دو راهی می رسید که سمت راست به سمت سوسن و سمت چپ شما را به سمت منطقه گلزار و بارگاه امام زاده سلطان ابراهیم در جوار دریاچه سد شهید عباسپور(کارون۱) می رساند.
با رهسپار شدن به سمت سوسن از روستای کشگلی (Kashgeli) یا همان کفش گلی به گفته محلی ها عبور کرده و پس از طی ۵ کیلومتر به دو راهی دیگری می رسید که هر یک شما را به طرفین دشت سوسن هدایت می کند.
برای رسیدن به شمالی ترین و آخرین بخش دشت سوسن که در واقع دشت تمام شده و تنگه و رود کارون شکل می گیرد باید از مسیر سمت چپ به سمت روستای ده شیخ راهی شده و برای عبور از عرض رودخانه سوار قایق شد.
مسیر سمت راست با دور زدن کل دشت سوسن و عبور از پل روی کارون بخش شرقی را نیز کاملاً دور زده و به نقطه شمالی سوسن ختم می شود. این جاده تا روستای ده کهنه کاملاً آسفالت بوده و از ده کهنه تا ثریا (روستای مقابل ده شیخ در آن سوی کارون) خاکی نسبتا خوبی است. نبود پل در بخش شمالی سوسن روستائیان را ناچار به دور زدن کامل دشت سوسن می کند.